Ogólnoświatowy test objął swoim zasięgiem 450 przedstawicieli wyższej kadry menedżerskiej. Global Talent Index to badanie, które zwraca uwagę na zbiór czynników przypisanych do danego kraju takich jak: tendencje demograficzne, system obowiązkowej edukacji szkolnej i poziom wiedzy akademickiej, jakość i dostępność siły roboczej oraz sprzyjaniu środowiska kulturowego i ekonomicznego do kreowania talentów.
Wnioski, nasuwające się po lekturze raportu na pewno zainteresują przedsiębiorców oraz osoby, zarządzające w firmie, ponieważ stanowią one cenną prognozę na przyszłość. Po raz kolejny możemy się przekonać, że o sukcesach firm stanowią kreatywni paracownicy, którzy chcą się uczyć. To właśnie na tym założeniu elearningpolska.pl buduje swoje kursy e-learningowe.
Patrzymy na zestawienie wyników badania, z których jasno wynika następująca sytuacja:
• Polska w połowie listy na 29-tym miejscu z 60-ciu możliwych (Japonia niedaleko przed nami – 27 miejsce, równie blisko Chiny - 33 miejsce).
• Niedościgniony numer 1, to Stany Zjednoczone.
• Kraje skandynawskie w ścisłej czołówce, zaraz za USA.
• Ogólna trzecia pozycja, to kraje rozwinięte – w większości europejskie.
• Następna w kolejności grupa, to kraje nieznacznie mniej rozwinięte – w tej grupie znajduje się także Polska, jednak raport pokazuje także tendencję zwyżkową.
• Na końcu listy kraje rozwijające się.
Poniżej krótkie podsumowanie w postaci wniosków, jakie nasuwają się po lekturze raportu:
• W ujęciu ogólnym specjaliści, którzy na co dzień zajmują się rekrutacją są optymistycznie nastawieni do swoich możlwiości pozykiwania dla firm talentów.
• Budowanie potencjału ekonomicznego firmy w oparciu o talenty, to sztuka zarządzania, którą najlepiej opanowały Stany Zjednoczone. Pomiędzy USA, a kolejnymi Państwami na liście wyników jest obecnie przepaść. Czynniki, dzięki którym zdobyli pozycję lidera, to: najlepszy system szkolenia akademickiego oraz metody pozyskiwania i wychwytywania talentów na rynku pracy.
• Siła krajów skandynawskich, wynikająca z kultury pracy oraz stawnia na jakość również zwraca uwagę, zwłaszcza przy zagrożeniach demograficznych.
• Najważniejszy wniosek, dotyczący szkoleń jest taki, że zwiększa się trend do samodzielnego kształtowania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności wśród pracowników.
• Kreatywność pracownika, który potrafi dobrze radzić sobie w zmiennym środowisku biznesu, to najrzadziej występującą, ale zarazem najbardziej pożądana i ceniona cecha nowozatrudnionej osoby. Zatem na całym świecie specjaliści od rekrutacji szukają osób: odpornych na stres, które łatwo się adaptują, odznaczają się wszechstronnością oraz elastycznością intelektualną.
Wszystkich, których zaintersowało zagadnienie globalnego rynku talentów, odsyłam do oryginalnego raportu: http://www.businessresearch.eiu.com/sites/businessresearch.eiu.com/files/downloads/GTI%20FINAL%20REPORT%205.4.11.pdf . Znajdziecie w nim dokładny opis czynników, które mają wpływ na kreowanie talentów, a także szczegółową punktację wszystkich państw według przyjętych w badaniu kryteriów.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz