czwartek, 17 listopada 2011

Jak walczyć ze stresem w pracy?

Każdy pracownik bez względu na zajmowane w firmie stanowisko, zna niemiłe uczucie jakim jest stres. Towarzyszy on codziennym obowiązkom niemal na każdym kroku, dlatego tak ważna jest wiedza, jak go skutecznie kontrolować. Istnieje szereg strategii, zalecanych przez doradców rozwoju osobistego i psychologów w walce ze stresem w miejscu.
Dla wszystkich zestresowanych Zespół Elearning Polska stworzył poniższą listę prostych porad, które pomogą Ci zmienić podejście do swojej pracy. Wskazówki przydadzą się także szefom, którym zależy na podnoszeniu skuteczności pracowników – mogą też być inspiracją w osobistej walce ze stresem, jeśli odpoweidzialność głównodowodzącego zaczyna nam ciążyć:

1. Ustal priorytety – Przyjrzyj się dokładnie różnym sferom swojego życia, takim jak kariera, posiadane umiejętności, związek, rodzina, przyjaciele,zdrowie, finanse i pomyśl przez dłuższą chwilę o tym co jest dla Ciebie najważniejsze. Jakie są Twoje osobiste wartości? Czym dla Ciebie jest „sukces”? Dzięki temu upewnisz się, że sprawiedliwie rozkładasz czas na pracę, edukację, rozwój i przyjemności.

2. Myśl pozytywnie – Patrz w przyszłość z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem – to naprawdę pomaga. Każdego ranka, zanim podniesiesz się z łóżka, by stawić czoła trudom kolejnego dnia odpowiedz sobie na pytanie - w czym jestem naprawdę dobry?!

3. Relaksuj się – Znajdź choć krótką chwilę czasu,w której zamkniesz oczy, oderwiesz i „wyłączysz” myślenie o problemach. Ćwiczenia Yogi, Tai Chi czy zwykła medytacja pomogą Ci zrelaksować się psychicznie i fizycznie.

4. Swobodny oddech – Kilka głębokich oddechów to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na redukcję stresu. Wystarczy usiąść w wygodnym miejscu i zamknąć oczy. Trzeba oddychać głęboko aż do podbrzusza, biorąc silny wdech do brzucha i pozwalając żebrom rozszerzać się do boku a brzuchowi do przodu. Następnie wstrzymać powietrze na moment po czym wypuść głośno wzdychając. Czynność należy powtarzać co najmniej 7 razy.

5. Trzymaj formę – Wysiłek fizyczny to jeden z kluczowych czynników, pomagający pozbyć się stresu. Nie tylko poprawia Twoją kondycję, ale także „wypełnia” organizm pozytywnymi hormonami. Przy ćwiczeniach pamiętaj również o zdrowej diecie. Jedz duże ilości świeżych warzyw i owoców.

6. Pasja- Czas, który poświęcasz na zainteresowania jest „tylko Twój”. Twoje pasje dają Ci możliwość własnego rozwoju. Pozwalają wyrazić swoją kreatywność, tym samym angażując i zmuszając do pracy prawą półkulę mózgu. Zdobywanie nowych umiejętności i ciągły rozwój wpływają w znacznym stopniu na pewność siebie, redukując stres w pracy.

7. Bądź towarzyski – Umawiaj się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, krewnymi. Przekonasz się, że kontakty z innymi zmienią Twoje podejście do niejednej ciążącej Ci sprawy. Ludzie nie potrzebują terapii czy farmakologicznych”wspomagaczy” by rozwiązywać swoje problemy. Rozmowa z kimś zaufanym, z kim możesz być szczery i wiesz, że ta osoba naprawdę Cię wysłucha i doradzi jest jak najlepsze lekarstwo.

8. Ćwicz asertywność– Określ jasno osobiste granice, których nie będą przekraczać inni. Musisz trenować jak w miły a zarazem stanowczy sposób mówić „nie” ludziom, którzy usiłują je naruszyć.

9. Zdystansuj się – Nie bierz wszystkich spraw „na serio”. Śmiech jest jednym z najcenniejszych źródeł zwalczającym nawet największy stres. Obejrzyj śmieszną komedię, wydziel w życiu czas na zabawę i pamiętaj, by nie brać życia zbyt poważnie! :)

10. Jak Cię widzą tak Cię piszą – osoba zadowolona z życia, dobrze zorganizowana, kompetentny profesjonalista będzie przyciągał do siebie dobrą energię z otoczenia. Na taki wizerunek trzeba sobie ciężo zapracować, jednak nie mają z tym problemu osoby, które łączą pasję z pracą.

Czy praca może być przyjemnością? Zdecydowanie tak, jeśli nie będziemy stać w miejscu, lecz podejmować nowe wyzwania i nie zapomnimy o rozwoju osobistym - zyskując uznanie w oczach klientów i kolegów. Średnio w pracy spędzamy 1/3 naszego dnia, więc sami odpowiedzmy sobie czy warto coś zmienić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz